Vlastní podnikání


Administrativa

Nemůžeme si začít provozovat činnost, která nám bude opakovaně generovat zisk a nikomu o tom neříct, protože zákony v naší zemi mají pro podnikání jasná pravidla. Začít bychom měli se živnostenským oprávněním, protože většinou se bez něj neobejdeme. Nejčastěji se volí živnosti ohlašovací, které není nijak složité získat, ale jindy bude potřeba koncesované, u kterých to nepůjde bez souhlasu patřičného orgánu. Velkou výhodou je, že díky jednotném formuláři se přihlásíme k pojištěním i dani, takže nemusíme běhat všude možně.

muž za počítačem

Minimální zálohy se počítají přes určité procento z hrubé mzdy, takže není problém dohledat si jejich aktuální výši. Co se týče vedení financí, tak do začátku je rozumné vyhnout se účetnictví, které je nejsložitější a raději zvolit například evidenci. Možností je více, takže je na místě zvážit, díky které budete mít nižší daňový základ. Dále se budete muset naučit pracovat s fakturami a podobně.

Sídlo

Do začátku bývá častěji varianta OSVČ, protože je samozřejmě jednodušší, ovšem třeba u riskantnějšího podnikání může být voleno s.r.o. Do obchodního rejstříku však budete potřebovat uvést sídlo. Jestliže nepotřebujete vlastnit k podnikání žádnou nemovitost ani si ji pronajímat, tak Vás možná napadne zapsat si jako sídlo Vaše bydliště.

rodinný domek

To však není úplně rozumný nápad, protože je veřejně dohledatelné a jistě nechcete, aby přímo k Vám domů chodili cizí lidi z nějakého zrovna nehezkého důvodu. Také může nastat potíž při likvidaci společnosti, kdy exekutor může chtít zbavit i věci, které s výdělečnou činností nesouvisí. Takovým potížím se dá vyhnout a to tak, že využijeme ready made Ostrava, kde nám poskytnou již založenou společnost a k ní si můžeme rovnou pořídit virtuální sídlo. Tímto si ušetříme starosti i čas, takže za rozumné peníze můžeme dost urychlit start našeho podnikání.