Proč si pořídit krycí plachtu na bazén


Když spatříte u někoho na zahradě zapuštěný bazén, který je zakrytý krycí solární plachtou, zřejmě vás napadne, že si plachtu na bazén jeho majitel pořídil, aby na hladinu nepadal hmyz, prach, listí ze stromů, kousky větviček, květový pyl, tráva a další podobné organické nečistoty. Částečně máte pravdu, protože plachta skutečně zabrání spadu znečišťujících předmětů, což ve finále šetří náklady na bazénovou chemii a provoz filtrace. Toto je ale pouze částečný důvod, proč plachtu na hladině mít, tím dalším důvodem je odpařování vody.

kapky na hladině bazénu

Spadané listí a tráva nejsou jediný důvod

Domníváte se, že je zcela zbytečné řešit vypařování vody u venkovních nádrží, když se tento proces odehrává v přírodě, kde odpařená voda nezvyšuje vlhkost vzduchu v obytném prostoru, a tím pádem tu není tendence k tvorbě plísní?

déšť na hladině bazénu

O plísně to ale nejde, ani o vyšší vlhkost ovzduší, nýbrž o vaši peněženku. A teď se možná skutečně zarazíte, protože co má společného peněženka s vypařenou vodou? Zarazit byste se měli, ale spíše z ostražitosti, poněvadž bez krycí plachty na bazénu vysloveně vyhazujete peníze oknem. Stačí vám docela obyčejné kupecké počty, abyste zjistili, že to není zanedbatelná záležitost.

Jako příklad bychom mohli použít například bazén o rozměrech 7 x 3 metry, dostačující i pro plavání a relaxaci celé rodiny, vhodný i pro pořádání zahradních párty. Plocha bazénu činí 21 čtverečních metrů a je známo, že z jednoho metru čtverečního se vypaří za 24 hodin zhruba 5 litrů vody. Z osmnácti metrů to tedy bude za jediný den 105 litrů vody, kterou musíte dopouštět. Za měsíc to bude více, než tři kubíky, a trvá-li koupací sezóna 5 měsíců, dohromady se odtud vypaří za tu dobu necelých 16 kubíků vody. V přepočtu na vodné a stočné to dělá přibližně 2 000 Kč. Budete-li bazén takto provozovat 5 let, vyhodíte doslova oknem 10 tisíc korun. Není to zbytečné, když si za ně můžete koupit třeba nové boty, bundu, svetr, mikinu, trička, nebo nový notebook?