Proč nosí klíčenky na krk převážně jen děti

Je faktem, že klíče má každý z nás. S jejich pomocí si odemykáme či zamykáme domov, mnozí pak mají i ty od zaměstnání. Je však jasné, že jejich ztráta představuje poměrně značné nebezpečí, že nás někdo vykrade, o tom, že my sami se nedostaneme domů, ani nemluvě. Proto není divu, že se je snažíme nosit zabezpečené tak, aby se riziko jejich ztráty minimalizovalo.

Způsobů, jak toho dosáhnout, je mnoho. Jednou z těch, které jsou považovány za zdaleka nejbezpečnější, jsou klíčenky na krk. Většinou se jedná o šňůrky či pásky různé tloušťky, opatřené karabinkou. Na ní se pak klíče přicvaknou.

klíče v zámku

Je jasné, proč tento způsob riziko ztráty značně minimalizuje. Možnost, že by nám šňůrka sklouzla přes hlavu, je minimální. A i kdyby ano, s největší pravděpodobností bychom si toho všimli. Proto se nabízí otázka, proč tento způsob dospělí příliš nepoužívají.

Důvodů je hned několik, avšak tím hlavním je hrdost. Většina z nás totiž považuje nošení klíčů na krku za znak, že jsme příliš nezodpovědní, než abychom je měli například v tašce, a to nám přijde ponižující. Je to samozřejmě hloupost, neboť nikde není psáno, že jsme v takovém případě nezodpovědní. Zkrátka to jen znamená, že nám to přijde jako to nejlepší řešení.

klíčenka ve tvaru domu

Dále je tu fakt, že nechceme při každém kroku chrastit. A to je validní argument, avšak zkušenosti ukazují, že situace není ani zdaleka tak horká. Pokud zrovna neutíkáte, věřte, že zvonit klíči rozhodně nebudete. Nemusíte se tedy tohoto rizika obávat.

V neposlední řadě je však nutné zmínit i bezpečnostní riziko. Pokud totiž máte na krku šňůrku s klíči, může vás s její pomocí případný útočník poměrně snadno uškrtit. To však platí i o každém silnějším řetízku, a při pohledu na statistiky vidíme, že takovýchto případů rozhodně mnoho není.

Proto by bylo dobré normalizovat nošení klíčů na krku i pro dospělé. Není to totiž žádná hanba, jak by se mohlo zdát, nýbrž šikovné bezpečnostní opatření. A jako na takové bychom se na ně měli dívat.