Jak se stát politikem?

Když se někdo rozhodne stát politikem, nic už mu dnes nebrání v tom, aby do politiky vstoupil. Zatímco se totiž do komunistické strany, která tu vládla jako jediná, dříve jen tak někdo nedostal, protože by ji dozajista zaplavili i kariéristé, kteří by ji definitivně zdiskreditovali a rozvrátili, dnes už je u nás politických stran a hnutí dost. A v těchto po vás samozřejmě nebudou chtít, abyste čekali, pak se stali ‚kandidáty KSČ‘ a až poté se dostali na některou nejnižší příčku. Dnes už můžete mít nějakou stranickou legitimaci hned, a když na to přijde, projde vám leckdy i to, budete-li členem více politických uskupení současně.

politická aktivistka

Dnes tedy člověk může vstoupit do jakékoliv strany podle svého výběru. A pak je jenom na něm, jakou bude mít pověst, jak bude angažovaný a zapálený pro věc, jak dokáže oslovit veřejnost a získat si na svou stranu voliče. I když to je nejednou nahrazeno bohužel i tím, zda má dotyčný nějakou skutečnou moc, zda může ‚pustit chlup‘, zda má známosti nebo je slizský jako had.

A když někdo nechce podstupovat nejistou kariéru v existující partaji, může si vlastně založit i svou vlastní stranu nebo hnutí a zkusit své štěstí. Naděje na úspěch je tu sice poměrně malá a člověk si přinejlepším počká, než si získá srdce dostatku voličů, ale nemožné to není. Jak ukazují naše a nejen naše dějiny.

podání rukou

Ale co musí takový politik ve skutečnosti zvládnout, aby v politice uspěl? Hlavně musí mít hroší kůži, protože kritiků bude vždy víc než pochlebovačů, o skutečných sympatizantech ani nemluvě. Takový člověk musí také umět skvěle lhát, vědět, komu kdy jakou lež předložit, a samozřejmě mít dobrou paměť, aby náhodou nesliboval ve stejné chvíli stejným lidem rozdílné věci. Musí mít i hezkou tvářičku, i čistou nebo aspoň zapomenutou neslavnou minulost. A musí si vybrat lidi, kteří za ním budou stát a nepotáhnou ho ke dnu.

A hlavně musí umět odklánět peníze. Protože na něj dříve či později vyplave na povrch tolik špíny, že se politikou dlouho neuživí. A musí se přece o sebe postarat pro případ, že by pak nedostal nějakou tu ‚trafiku‘.